Mārtiņdiena, Mārtiņdienas svinības, Svētā Mārtiņa diena, Martinmas Vincentā

Ja jūs vēlaties kļūt par pavāru Latvijā vai citviet pasaulē, nav labāka vārda, kurš parādītos uz jūsu pavāra jakas, kā Mārtiņš. Tāpēc, kas šis vārds tieši ir saistīts ar svētku svinēšanu un, kā mēs redzēsim, ar labu vīnu baudīšanu.
Gan kristīgajā, gan pagānu pasaulē šie ir lieli izēšanās svētki tiešā saistībā ar zosīm. Ražas novākšana ir beigusies, klētis un apcirkņi ir pilni ar ražu, zosis ir nobarotas un šī ir pirmā reize gadā, kad tās parādās ēdienkartēs.
Mārtiņdienas zosi bauda visur Latvijā un 10.novembris ir diena, kad zoss cepetis parādās arī mūsu ēdienkartē. Ja vēlaties baudīt zoss cepeti lūdzu par to informēt veicot rezervāciju.

Tradicionāli Kanādiešu zosis šajā laikā uzsāka migrāciju, lai izvairītos no tuvojošās ziemas un aukstuma. Mūsdienās globālās sasilšanas iespaidā tām vairs nav nepieciešams migrēt, tomēr tās turpina bēgt no Kanādas, lai izvairītos no zemnieku un viņu sievu asajiem nažiem.
Un līdzīgi, kā lāči uzņem kalorijas ziemas miegam, mēs svinam šos izēšanās svētkus. Un baudām vīnu, jo ar Mārtiņu tiek arī asociēts Dievs Dionīss – vīna un auglības Dievs, kurš vīnu mums deva baudai, nevis veselības sabeigšanai.
Mūsu someljē Raimonds Tomsons ar lielāko prieku Jums piedāvās vīnu, lai arī kādi būtu jūsu nodomi, baudot Mārtiņdienas zosi.
Un vēl gribēju pabrīdināt. Ja jūs vēlu naktī redzat dīvaina izskata dzīvniekus staigājam uz divām kājām, ziniet tās pagānu tradīcijas – ķekatas, un maskas ir palikušas pāri no pagājušajā nedēļā svinētās Visu svēto nakts (Haloween).