Piektdien, 17.oktobrī, konkursā „Vana Tallinn Baltic Grand Prix”, kas notiek jau devīto reizi, sīvā cīņā par labāko Baltijas valstu someljē tika atzīts Latvijas pārstāvis – restorāna “Vincents” vīnzinis Kaspars Reitups. Otrajā vietā šajās divu dienu sacensībās ierindojās Igaunijas Someljē asociācijas pasniedzējs Kristjans Markī, bet trešo vietu izcīnīja „Liviko HoReCa” tirdzniecības pārstāvis Karels Veski no Igaunijas.

Konkursā „Vana Tallinn Grand Prix” spēkiem mērojās trīs labākie someljē no katras Baltijas valsts, kā arī trīs īpašie viesi no citām Eiropas valstīm. No 12 pretendentiem konkursa otrajā kārtā, izvērtējot pirmās konkursa dienas rezultātus, iekļuva tikai 4 labākie. Dalībnieku zināšanas un prasmes vērtēja starptautiska žūrija. 

„Baltijas labākā vīnziņa tituls man ir ļoti liels pagodinājums. Konkursa finālā uzstājos pats pirmais, kādēļ man bija iespēja vērot visu pārējo pretendentu sniegumu. Tādēļ zinu, ka konkurence bija ļoti sīva un pārējo konkurentu sniegums un sagatavotība bija ļoti augsta. Līdz ar to jūtos īpaši lepns, ka man izdevās titulu paturēt Latvijā – jau trešo gadu pēc kārtas pierādot, ka Baltijas labākie vīnziņi darbojas tieši Latvijā”, atzīst 2014.gada Baltijas valstu labākais someljē Kaspars Reitups.

Konkursa „Vana Tallinn Grand Prix” žūrijas darbu šogad vadīja Austrijas someljē savienības prezidente un Starptautiskās Someljē asociācijas izglītības komisijas vadītāja Annemarija Foidla. Žūrijā darbojās Latvijas Vīnziņu asociācija prezidents Raimonds Tomsons, Igaunijas Someljē asociācijas prezidente Kristele Nommika, Lietuvas Someljē asociācijas viceprezidente Rasa Starkus, konkursa pirmais uzvarētājs un 2006.gada Baltijas labākais someljē Urvo Ugandi un Latvijas vīnziņu asociācijas valdes loceklis un viens no konkursa organizatoriem Aigars Lukstiņš.

Turnīra pirmajā dienā, 16. oktobrī, visi 12 dalībnieki veica teorētisko zināšanu un vīna degustēšanas testu, kā rezultātā tika noteikti četri labākie someljē, kuri turpināja cīņu finālā. Konkursa finālā skatītāju auditorijas un žūrijas priekšā katrs vīnzinis pierādīja savas profesionālās prasmes un zināšanas veicot dažādus uzdevumus: demonstrēja savas zināšanas par vīna reģioniem un vīna pasaules personībām, pierādīja savas prasmes servējot šampanieti no lielajām 1,5L „magnum” pudelēm, un, protams, kā jau someljē pienākas, piemeklēja īpaši izvēlētiem ēdieniem atbilstošākos vīnus, kā arī „aklajā degustācijā” pierādīja savas prasmes atpazīt gan vīnus, gan stiprinātos vīnus, gan dažādām valstīm raksturīgus alkoholiskos dzērienus.

 „Baltijas konkursa žūrijas darbā pirmo reizi piedalījos jau 2009.gadā, tādēļ man ir unikāla iespēja vērot izaugsmi, kas notikusi šo gadu laikā. Patlaban Baltijas someljē zināšanas un prasmes noteikti līdzinās Eiropas labākajiem someljē. Konkursa dalībniekiem ir ne tikai jābūt erudītiem un zinošiem, bet jāspēj ļoti ātri orientēties plašajā vīna un stipro alkoholisko dzērienu piedāvājuma spektrā. Pie tam jāspēj to izdarīt uz skatuves, vienlaikus šarmējot ļoti prasīgu žūriju,” ar pārliecību apgalvo „Vana Tallinn Grand Prix” žūrijas priekšsēdētāja Annemarija Foidla (Austrijas Someljē savienības prezidente un Starptautiskās Someljē asociācijas izglītības komisijas vadītāja).

Šī gada Baltijas labākā vīnziņa titula ieguvējs Kaspars Reitups balvā saņēma ceļojumu uz kādu no pasaules slavenākajiem vīna reģioniem 1000 eiro vērtībā. 

Par Baltijas valstu labākā someljē titulu cīnījās Igaunijas pārstāvji – someljē asociācijas pasniedzējs Kristjans Markī, kas iepriekšējā gadā konkursā „Vana Tallinn Grand Prix” ieguva 2. vietu, kā arī „Liviko HoReCa” tirdzniecības pārstāvis Karels Veski, kurš 2014. gadā tika atzīts par Igaunijas labāko someljē, un restorāna „Von Krahli Aed” someljē Kristīna Ratso.